گفت و گوی ائل پرس با فرشید رئوفی؛ “نگاه ها به هنر، پایتختی شده و به بومی ها توجه نمی شود”

   

پخش آنلاین و دانلود موزیک

پخش آنلاین موزیک


توضیحات

فرشید رئوفی، از خبرنگاران تبریزی است که اهالی رسانه او را با فعالیت خبری در حوزه ورزش می شناسند. برای آشنایی بیشتر با فعالیت های این خواننده جوان، گفتگویی مشروح و صمیمی با وی در تحریریه ائل داشته ایم.

ائل / صابر عیسی پور و مینا سادات حسینی؛

فرشید رئوفی، از خبرنگاران تبریزی است که اهالی رسانه او را با فعالیت خبری در حوزه ورزش می شناسند.  او در سال های اخیر کنار فعالیت رسانه ای، به سمت فعالیت هنری نیز روی آورده و به صف خوانندگان جوان پاپ پیوسته است و آثار متعددی نیز اجرا کرده است. برای آشنایی بیشتر با فعالیت های این خواننده جوان و تشریح برنامه های قبلی و آتی او، گفتگویی مشروح و صمیمی با وی در تحریریه ائل داشته ایم که بشرح ذیل می باشد:

ائل/ لطفا یک بیوگرافی از خودتان بفرمایید.

فرشید رئوفی، متولد ۲۷ مرداد ۷۳ در تبریز هستم. در دانشگاه تبریز، کارشناسی مهندسی صنایع می خوانم و چند سالی است که در حرفه خبرنگاری و خوانندگی نیز فعالیت می کنم.

از سال ۸۸ خبرنگاری می کنم و از سال ۹۱ در خبرگزاری ایسنا به عنوان دبیر سرویس ورزشی هستم.البته در عرصه ورزشی و به صورت مقطعی در برخی سایت ها و روزنامه ها هم بوده ام.

خبرنگاری عشق است نه شغل

ائل/ از سختی ها و شیرینی های خبرنگاری برایمان بگویید.

خبرنگاری بیشتر عشق است و من به عنوان شغل به آن نگاه نمی کنم. امتیاز مثبتش این است، که روحیه ام این نیست که شغل ثابت داشته باشم و کارهای ثابت بکنم، تنوع در خبرنگاری زیاد است و برای من جذاب است و برای همین هم فکر می کنم همیشه با شوق در این حرفه پایبند بمانم.

از “فرشیدنامه” استقلال جوان تا ایسنا

ائل/ مشوق خاصی داشتید برای ورود به خبرنگاری؟

در سال ۸۸ وقتی دوم یا سوم دبیرستان بودم، به شدت فوتبالی بودم و الان هم هستم، آن زمان برای روزنامه استقلال جوان، یک مطلب تحلیلی و کارشناسی فرستادم که یک هفته بعد به من زنگ زدند و گفتند که چند سال است در این زمینه کار می کنید و .. آنها نمی دانستند چند سال سن دارم! بعداً نیز به من پیشنهاد دادند که یک ستون ثابت به نام “فرشید نامه” برای مطالب تحلیلی من در نظر بگیرند که از آن به بعد تا چند سال یک ستون ثابت داشتم، گاهی طنز و گاهی مطالب تحلیلی در این ستون می نوشتم. در سال ۹۱ که وارد دانشگاه شدم، به دلیل حضور دفتر خبرگزاری ایسنا در داخل دانشگاه تبریز از همان ابتدای ورود به دانشگاه به این محل جذب شدم و بعد از ارائه نمونه کار وارد این خبرگزاری شده و تاکنون نیز در آن فعالیت دارم.

البته در کنار حواشی که همیشه وجود دارد، جو صمیمی و شیرینی در تبریز و در بین خبرنگاران ورزشی وجود دارد، و همین جو نیز باعث شیرینی های دوران خبرنگاری من می شود.

حواشی بازی تراکتور و نفت تا ابد در ذهن همه فوتبال دوستان خواهد ماند

ائل/ برای خیلی از خبرنگاران ورزشی، یکی از بازی های عجیب بازی بین تراکتور و نفت است. خاطره ای از این بازی دارید؟

جالب است که من در تبریز برای همه بازی ها حضور دارم ولی در آن بازی به ورزشگاه آزادی رفته بودم و یکی دیگر از همکاران در ورزشگاه یادگار امام حضور داشت و اتفاقاتی را که برایم تعریف می کرد باور کردنی نبود، حواشی این بازی تا ابد در ذهن همه فوتبال دوستان خواهد ماند.

از خبرنگاری بیشتر می توان کسب سرمایه اجتماعی کرد تا  سرمایه مادی

ائل/  فکر می کنید به خبرنگاری به عنوان یک شغلی که باعث تامین معیشت شود، می توان  نگاه کرد؟

به عنوان شغل نمی توان به این حرفه نگاه کرد، چون درآمد چندانی از خبرنگاری وجود ندارد. بیشتر می توان در این حرفه به کسب سرمایه اجتماعی فکر کرد تا کسب سرمایه مادی.

ائل/ چطور شد که وارد حرفه خوانندگی شدید؟

از کودکی به خوانندگی علاقه داشتم. میکروفون کوچک و کت و شلواری داشتم که با همان ها در بالای پله های خانه مان قرار می گرفتم و با تصور این که بر روی استیج هستم، شروع به خوانندگی می کردم!

البته معتقدم خواندن در خون همه افراد” ترک زبان” است، بعدها به یادگیری پیانو و ارگ روی آوردم و مسیر خوانندگی را سپری کردم.

به صورت حرفه ای از سال ۹۱ و ۹۲ کار را شروع کردم که خدا را شکر استقبال خوبی هم شد.

ائل/ و چرا سبک پاپ را انتخاب کردید؟

علاقه ذاتی باعث شد به این سبک روی بیاورم. از اول هم موسیقی پاپ گوش می کردم وباعث این اتفاق شد.

در حال تهیه آلبوم هستم

ائل/ آلبومی هم بیرون داده اید؟

در حال تهیه آلبوم هستم و شعرها را برای گرفتن مجوز تحویل داده ایم.

موضوعات به روزی برای خواندن انتخاب می کنم / از آهنگ “وطن” تا موضوعاتی چون “مواد مخدر” و “ازدواج” 

ائل/ موارد و موضوعات ترانه هایتان بیشتر در چه موردی است؟

بخت خوشی که دارم این است که دوستان خوبی دارم و طرز فکری که داریم این است که همه چیز را پیش بینی کنیم و آینده نگری کنیم و همین هم باعث می شود که تا سه سال آینده محوربرنامه هایم مشخص است.

موضوعات به روز انتخاب می کنیم تا هم کمک به پیشرفت خودمان شود و هم جامعه مان. مثلا آهنگ وطن را برای صدا و سیما کار کردیم. شعری برای ستاد مبارزه با مواد مخدر داده ایم که برای اولین بار در شهر تبریز این اتفاق افتاده است.

تک آهنگ “محیط زیست” بدلیل عدم تامین بودجه مسکوت ماند

ائل/ موضوعات را به سفارش ارگان خاصی کار می کنید؟

یکی از کارهای سفارشی برای هفته ازدواج با همکاری معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان است، ولی بقیه را خودمان کار کرده ایم.

طرحی به اداره محیط زیست آذربایجان شرقی ارائه دادیم تا برای این موضوع آلبومی تهیه شود ولی عدم وجود بودجه را برای  عدم همکاری ارائه دادند و برای همین این طرح به دلیل عدم وجود بودجه مسکوت ماند، اگر این اتفاق می افتاد برای اولین بار بود، چون تاکنون فقط تک آهنگ بوده و آلبومی با این موضوع منتشر نشده است.

برای انتخاب شعر وسواس زیادی دارم

ائل/ شعرهایتان را از کجا پیدا می کنید؟

دوست دارم در خصوص شعر، تجربه های متفاوت داشته باشیم. با آرش توفیقی که یکی از ترانه سرایان در استانمان است، همکاری دارم. شعر چند تا آهنگ را هم خودم گفته ام و البته خانم رویا قهرمانی نیز به ما شعر می دهند. منبع شعرهایم افراد متفاوتی است. اصلی ترین محور یک آهنگ، شعر است و من هم وسواس زیادی دارم.

ائل/ محل ضبط آثارتان در کجاست؟

با نریمان مسلمی در استودیو آوای شانلی سهند کار می کنم. خودمان استودیو نداریم، رابطه ما صمیمی است و با دوستان کار می کنیم.

نگاه ها به هنر، پایتختی شده و به بومی ها توجه نمی شود

ائل/ فضای تبریز و دید نسبت به هنر  و خوانندگی، چطور است؟آیا رضایت بخش است؟

حرف دلمان زیاد است و دلمان پر است. نه تنها در خوانندگی بلکه در تمامی هنرها نگاه ها به هنر، پایتختی است و به افراد بومی توجه خاصی نمی شود.

مردم تبریز هنر دوست هستند، ولی دیدی که به یک خواننده تبریز دارند با خواننده پایتخت نشین متفاوت است. هنرمند پایتخت نشینی که به تبریز می آید، زیاد به چشم می آید تا هنرمند بومی خود شهرمان.البته این دید برای تمامی هنرها است. پشت سر یکدیگر حرف می زنند و به نوعی زیراب هم را می زنند. کسی که به تهران می رود پیشرفتش زیاد است.

تا جایی که جای پیشرفت داشته باشم در تبریز می مانم

ائل/  یعنی اگر به تهران می رفتید بیشتر پیشرفت می کردید؟

من مدیون مردم تبریز هستم و نسبت به مردم شهرم تعصب دارم ولی اینجا معروف شدن و پیشرفت کردن سخت است ولی تهران مسیرش آسان تر است. سعی خواهم کرد تا جایی که جای پیشرفت است بمانم و دوست دارم اینجا بمانم.

ائل/ رده سنی خاصی برای مخاطب هایتان در نظر گرفته اید؟

جامعه هدف جوان است چون خودم جوان هستم. ولی دوست ندارم برای صرفا جوانان باشد. در کل دوست دارم موسیقی تولیدی من جامعه هدف گسترده ایی داشته باشد.

ائل/ در خوانندگی الگوی خاصی داشتید؟

خوانندگان موسیقی آذری و ترک، از کودکی الگویم بودند. البته محمدعلیزاده و رضا صادقی و مهدی یراحی را گوش می کنم و الگویم همان ها هستند.

بعد از ۵ سال هنوز هیچ اسپانسری ندارم / روزی که فکر کنم مردم نمی پسندند؛ یا سبکم را تغییر می دهم و یا حرف هایم را عوض می کنم

ائل/ باتوجه به زحماتی که می کشید، استقبال مردم، رضایت بخش است؟

در اجرا می بینم که اکثرا مردم دوست دارند. مشکلی که داریم این است که با پول خرج کردن،  خوانندگانی ظهور پیدا می کنند که برای تبلیغ هزینه زیادی گذاشته اند و همین ها هم آنها را در طرازهای بالا به معرض نمایش می گذارد.

تاکنون و باوجود حضور ۵ ساله ام در بازار حرفه ای موسیقی، نتوانسته ام اسپانسری برای خودم داشته باشم ندارم و همین هم اصلی ترین دغدغه من است.

روزی که فکر کنم مردم نمی پسندند؛ یا سبکم را تغییر می دهم و یا حرف هایم را عوض می کنم.

ائل/ معمولا در برخی کارها برای پیشبرد امور، لابی هایی انجام می شود، در عرصه هنری هم برای گرفتن اسپانسر نیاز به لابی و دست های پشت پرده است؟

جامعه به سمتی رفته است که بدون لابی نمی توان کاری کرد. فکر می کنم بازخورد مالی نمی بینند، اسپانسری را قبول نمی کنند. چون خودممان هم نمی دانیم فروشمان چقدر خواهد بود.

فرهنگ و هنر را نمی توان بخاطر حواشی آن تعطیل  کرد

ائل/  برخی شخصیت ها مخالف برگزاری کنسرت می شوند و وقتی با خودشان صحبت می کنیم می گویند با موسیقی مخالف نیستیم و با حواشی مخالفیم. نظرتان راجع به این دیدگاه چیست؟ برای جلوگیری از این حواشی چکار باید کرد؟

این حواشی، معضل اجتماعی است که ربطی به موسیقی و کنسرت ندارد. بخشی از فرهنگ و هنر را نمی توان برای این معضل اجتماعی تعطیل  کرد. همه چیز خوب و بد دارد، عده ای هستند که بخواهند جو را خراب کنند.

موسیقی از نظر علم و فناوری و روانشناسی و دین تایید شده است.این نگاه خوبی نیست، مخالفم که کنسرت برگزار نشود و به نظرم خنده دار است.

بیشتر از خود کار،  فکرمان به مسائل  جانبی و دنبال مسئولین را گرفتن، معطوف می شود

ائل/ با توجه به مشکلاتی که مطرح کردید، انتظارتان از دولت و بخش خصوصی چیست؟

ما با اثرهایمان به مسئولین معرفی شویم. بیشتر فکرمان به کارهای جانبی و دنبال مسئولین را گرفتن، معطوف می شود. درست است که همه خواننده ها بی پولی ها را دیده اند و این مراحل را طی کرده اند ولی جایی باید این مشکلات تمام شود تا اثر هنری با فراغ بال بیشتری به عرصه تولید برسد.

مقابل مشکلات و سنگ اندازی ها، تسلیم نخواهم شد

ائل/ آینده را روشن می بینید؟

بله، امیدم به خداست و از اول هم با این امید وارد شده ام که به هدفی که در موسیقی دارم برسم و خیلی خوشبینم با وجود تمامی مشکلات و سنگ اندازی ها، با قدرت تسلیم نخواهم شد.

ائل/ در افق هایتان اجرای کنسرت در خارج از کشور دارید؟

بله، بازخورد خوبی دارد، در آمریکا و کانادا. ان شالله از داخل شروع کنیم تا برسیم به خارج.

ائل/ آهنگسازی با خودتان است؟

برای  بعضی اثرها، ملودی را خودم داده ام ولی آهنگسازها متفاوت است. در این زمینه خیلی وسواس دارم.خروجی آهنگ یک کار گروهی است.

اثری متفاوت با شعر استاد شهریار برای تبریز ۲۰۱۸ در حال آماده دارم

ائل/ حرف پایانی؟

می خواهیم کارهایمان را با هدف جلو ببریم، مجوز یک سازمان مردم نهاد  با نام موسسه آوای نیک را چند روز آینده می گیریم، می خواهیم کارهایمان را در قابل آن موسسه جلو ببریم، و این باعث می شود که کارها هدف مند تر بشوند. بعد از این که مجوز گرفتیم کارهایمان زیاد خواهد شد.

یک کاری استارت زده ایم، برای تبریز ۲۰۱۸ که پیشنهاد تولید اثر داشتم، چون می دانستم  اگر این موضوع زیاد  شود، لوث می شود، خیلی فکر می کردم که کار متفاوتی باشد، شعری از استاد شهریار انتخاب کرده ایم که تا چند ماه آینده تولیدش به سرانجام می رسد و برای تبریز ۲۰۱۸ رونمایی می شود.

 

لینک گفت‌وگو با ائل پرس


دیدگاه کاربران
نويسنده ديدگاه : Matblog

Priligy Si Trova In Farmacia Dogana Kamagra Amoxil 500 Mg

دیدگاه کاربران
طراحی و اجراء : فناوری اطلاعات سورناگستر