فرشید رئوفی: زمانی که حرفی برای گفتن داشته باشم برای تیم محبوب تراکتورسازی آهنگ می خوانم / به من خرده گرفتند که چرا آهنگ تبریز را فارسی خواندی

   

پخش آنلاین و دانلود موزیک

پخش آنلاین موزیک


توضیحات

فرشید رئوفی، هنرمند جوان تبریزی با حضور در تحریریه تبریزبیدار طی گفتگوی مشروح، از سوابق هنری خود و مشکلات این عرصه گفته است.

 

فرشید رئوفی، خواننده جوان تبریزی است که در سبک پاپ مسیر روشنی را برای خود ترسیم کرده و به فعالیت هنری خود تداوم می بخشد. وی همچنین سابقه کار خبرنگاری در سرویس ورزشی را نیز در کارنامه دارد و هم اکنون در کنار فعالیت در عرصه موشیقی و خوانندگی، در کار رسانه ای نیز حضور دارد.

این هنرمند جوان هفته قبل با حضور در تحریریه تبریزبیدار طی گفتگوی مشروح، از سوابق هنری خود و مشکلات این عرصه گفته است که در ذیل می آید:

 لطفا یک بیو گرافی از خودتان بفرمایید .

فرشید رئوفی ، متولد ۲۷ مرداد ۷۳ در تبریز هستم و خوانندگی را برای اولین بار از دوران راهنمایی شروع کردم و  چند سالی است که در حرفه خوانندگی به صورت رسمی  فعالیت می کنم.

 چطور شد که وارد حرفه خوانندگی شدید؟

از کودکی به خوانندگی علاقه داشتم، میکروفون کوچک و کت و شلواری داشتم  که با همان ها در بالای پله های خانه مان قرار می گرفتم  و با تصور اینکه بر روی استیج هستم شروع به خوانندگی می کردم .بعد ها  به یادگیری پیانو  و ارگ روی آوردم و مسیر خوانندگی را سپری کردم  و به صورت حرفه ای از سال ۹۱ و ۹۲ کار را شروع کردم که خدا رو شکر استقبال خوبی هم شد.

Image title

 چرا سبک پاپ را انتخاب کردید؟

علاقه ذاتی باعث شد به این سبک روی بیاورم از اول هم موسیقی پاپ گوش می کردم و باعث این اتفاق شد.

از آهنگ “وطن” تا موضوعاتی چون “مواد مخدر” و “ازدواج”

شعرهایتان را چگونه انتخاب می کنید و بیشتر در چه موضوعاتی کار می کنید؟

دوست دارم در خصوص شعر، تجربه های متفاوت داشته باشم، با آرش توفیقیکه یکی از ترانه سرایان  در استانمان است همکاری دارم، شعر چند تا آهنگ ها را هم خودم گفته ام  و البته خانم رویا قهرمانی ، نیز به ما شعر می دهند  منبع شعر هایم افراد متفاوتی است.   اصلی ترین محور یک آهنگ شعر است و من هم وسواس زیادی دارم. کارهای جدیدی با یاشار معین شروع کرده ایم که قرار است دو نفری آن را بخوانیم.  معمولا موضوعات به روزی برای خواندن انتخاب می کنم، از آهنگ وطن تا موضوعاتی چون مواد مخدر و ازدواج.

هنرمند پایتخت نشین زیاد به چشم می آید  تا هنرمند بومی شهرمان

در یکی دوسال اخیر هنرمندان تبریز راحت تر توانستد کنسرت برگزار کنند

فضای تبریز و دیدگاه مردم و مسئولین  نسبت به هنر و خوانندگی  چطور است؟

مردم تبریز هنر دوست هستند ولی دیدی که به یک خواننده تبریز دارند با خواننده پایتخت نشین متفاوت است، هنرمند پایتخت نشینی که به تبریز می آید زیاد به چشم می آید  تا هنرمند بومی شهرمان. البته این دید برای تمامی هنر ها است ،کسی که به تهران می رود پیشرفتش زیاد است ، وقتی به رزومه و بیو گرافی  هنرمندان موفق نگاه می کنیم می بینیم رگه ای از ترک بودن در آن ها وجود دارد.در تهران امکانات زیادی وجود دارد  و از لحاظ وسایل سخت افزاری که در استودیو های تهران هست خیلی با کیفیت تر از تبریز هستند.

از وقتی حاج آقا آل هاشم(امام جمعه تبریز)  به تبریز آمدند فضای موسیقی خیلی بهتر شده ، حتی در یکی دوسال اخیر هنرمندان تبریز راحت تر توانستد کنسرت برگزار کنند.

مردم باید نگاه خود را نسبت به موسیقی تغییر دهند  و نباید بگوید این خواننده ترک هست و  نباید آهنگ فارسی بخواند باید افتخار کنیم محمد علیزاده  ای که جزو بهترین خوانندگان شناخته شده  و کنسرت زیاد برگزار می کنند ترک هستند.

Image title

آیا رده سنی خاصی برای مخاطب هایتان در نظر گرفته اید؟

اکثریت مخاطبان من جوانان هستند، ولی دوست ندارم صرفا جوانان باشد. در کل دوست دارم موسیقی تولیدی من جامعه هدف گسترده ای داشته باشد و برای تمام گروه سنی جذاب باشد و آن را دنبال کنند.

خواننده یا  خوانندگان مورد علاقه شما چه کسانی هستند ؟

خوانندگان موسیقی آذری و ترک از کودکی الگویم بودند ، محمدعلیزاده و رضا صادقی و مهدی یراحی را گوش می کنم و الگویم همان ها هستند.

به من خرده گرفتند که چرا آهنگ تبریز را فارسی خواندی

اولین نفری هستم که شهردار را به اجرای آهنگ آوردم

بیش تر آهنگ  فارسی را ترجیح می دهید یا ترکی ؟

۷۰ درصد کارهای من فارسی هستند و چند اثری که قرار است تا یکی دوهفته اخیر پخش شود به زبان ترکی است. آهنگ تبریز را  به زبان فارسی خوانده ام چون شعرش مال استاد شهریار است و افتخار مردم تبریز هستند و چون شعر را به زبان فارسی خوانده اند و من هم خواستم با آهنگ تبریز، شهر خودمان را به مردم  دیگر شهرها معرفی کرده و بشناسانم که متاسفانه این اثر بدلیل فارسی بودن،  انتقاد های زیادی داشت و گفتند که چرا به زبان ترکی نخوانده ای ؟ اگر ترکی بود نمی توانستیم به مردم تبریز ۲۰۱۸ را بشناسانیم.  در این اثرم آندرانیک تیموریان را برای کلیپ خود آوردم و در مورد شهر تبریز خوانده است. علاوه بر این دکتر دبیری، سامان نریمان جهان ، رسول خطیبی و شهردار تبریز را به کلیپ خود آوردیم. فکر کنم اولین نفری هستم که توانستم شهردار را به آهنگ تبریز بیاورم .

البته لازم است از آقای کریم دینی، تهیه کننده تلویزیون  بخاطر حمایت هایی از کارهایم داشته، تشکر کنم.

هنوز زود است کنسرت برگزار کنم

درآمدزایی، شهرت و پیشرفت می آورد

انتظارات  شما از دولت  و مسئولین در حمایت از هنر چیست؟

فضای تبریز برای موسیقی خیلی بهتر شده است و هنرمندان می توانند بدون دغدغه بخوانند و در مجوز گرفتن از فرهنگ ارشاد سخت گیری نمی شود.

برایم پیشنهاد کنسرت داده شده است ولی قبول نکردم، احساس می کنم برایم زود است فعلا آن چیزی را که می خواهم نرسیده ام. علاقه زیاد باعث شده است که که به خوانندگی روی بیاورم و در کنار آن باید شهرت و در آمد زایی هم باشد ،اگر در آمد زایی نباشد نمی توان روی این کار تمرکز کرد در آمدزایی باعث شهرت و پیشرفت هم می شود .

زمانی که حرفی برای گفتن داشته باشم  برای تیم محبوب تراکتورسازی آهنگ می خوانم

بعنوان یک خبرنگار ورزشی، آیا برنامه ای برای ساخت آهنگ برای تیم تراکتورسازی ندارید؟

خیلی ها این سوال را از من می پرسند که چرا برای تراکتور نمی خوانی ؟ جواب من این است هر وقت به ۷۰ – ۸۰ درصد هدف هایم برسم برای تیم محبوب  تراکتور هم می خوانم. زمانی که حرفی برای گفتن داشته باشم  و بتوانم بازخورد خوبی دریافت کنم.

گفتگو از حمید وظیفه

تنظیم: الهه مهدوی

 

لینک گفت‌وگو در پایگاه خبری تبریز بیدار


دیدگاه کاربران
طراحی و اجراء : فناوری اطلاعات سورناگستر